Το Euro του 2020 ολοκληρώθηκε χθες, Κυριακή 11/07, με τις αντίπαλες, Ιταλία-Αγγλία, να αγωνίζονται για την νίκη. Αν και με καθυστέρηση λόγω της πανδημίας του covid-19, οι αγώνες  ολοκληρώθηκαν με επιτυχία.  Ο τελικός διεξήχθη στο στάδιο Γουέμπλεϊ της Αγγλίας με την παρουσία 67.000 οπαδών.

Σε μία κρίσιμη αναμέτρηση αγωνίστηκαν οι δύο ομάδες, αφού το ματς δεν κατάφερε να ολοκληρωθεί στο 90’ και οδηγήθηκε σε παράταση, παρόλα αυτά εξακολουθούσε να διατηρείται το 1-1 περνώντας στα πέναλτι, όπου με το 3-2 κατάφερε να στεφθεί πρωταθλήτρια η Ιταλία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε θεαματικά με την Αγγλία να φτάνει πολύ κοντά στο να κατακτήσει την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση του Euro, αφού ο Λούκ Σο άνοιξε το σκορ στο 1:57,

με τους οπαδούς να πανηγυρίζουν, καταγράφοντας το πιο γρήγορο γκολ σε τελικό στην διοργάνωση. Το πρώτο ημίχρονο έληξε στο 0-1, με τους Ιταλούς να έχουν την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να πλησιάζουν στην μεγάλη περιοχή,  παρόλα αυτά, στο 67ο λεπτό, ο Λεονάρντο Μπονούτσι κατάφερε να φέρει ισοπαλία αφού οι Άγγλοι είχαν επαναπαυτεί.

Στο 67′, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Κριστάντε πήρε την πρώτη κεφαλιά προς τα πίσω, ο Βεράτι με νέα κεφαλιά, ανάγκασε τον Πίκφορντ σε μια ακόμη επέμβαση. Η μπάλα προσέκρουσε και στο δοκάρι και ο Μπονούτσι που ακολούθησε τη φάση, πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε από κοντά ισοφαρίζοντας.

Στο 90’ το σκορ εεξακολουθούσε να βρίσκεται στο 1-1 οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση και κορυφώνοντας την αγωνία όλης της Ευρώπης, ωστόσο, μετά από 30’ παράτασης δεν κατάφεραν να πετύχουν νέο γκολ και πέρασαν στα πέναλτι. Στη διαδικασία των πέναλτι οι Μπεράρντι, Μπονούτσι και Μπερναρντέσκι ανέβασαν τους Αντζούρι στην κορυφή.

Έπειτα από 120’ αναμέτρησης, η Ιταλία κατέκτησε για δεύτερη φορά (1968) τον τίτλο, με το 3-2 να τους ανεβάζει στην κορυφή της Ευρώπης, αφού η κατοχή τους έφτασε το 66%, πιέζοντας όλο και περισσότερο τον αντίπαλο.

6000 Ιταλοί οπαδοί έστησαν πάρτι μέσα στο στάδιο, ενώ παραληρούσαν από τις εξέδρες, την ώρα που οι Άγγλοι στο υπόλοιπο γήπεδο δεν μπορούσαν να συνειδητοποιήσουν το αποτέλεσμα.

Την προσοχή κατάφερε να τραβήξει και οπαδός ο οποίος εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο στο 87’ διακόπτοντας τον αγώνα έως ότου τον απομακρύνουν οι σεκιούριτι, αλλά και πολλοί οπαδοί στις εξέδρες όπως Ντέιβιντ Μπέκαμ και Τομ Κρουζ στα επίσημα, όπου ήταν και ο Θόδωρος Θεοδωρίδης.

Το παρόν δεν παρέλειψε να δώσει και η βασιλική οικογένεια του Ηνωμένου Βασιλείου με τους δούκα και δούκισσα του Cambridge, πρίγκιπα William, Kate Middleton αλλά και ο μεγάλος γιός τους και τρίτος σε σειρά διαδοχή, πρίγκιπας George όπου παρακολούθησαν λεπτό προς λεπτό τον αγώνα. Μάλιστα, τον γύρο του διαδικτύου κάνει το βίντεο όπου η κάμερα τους δείχνει να πανηγυρίζουν έξαλα στο γκολ της ομάδας της χώρας τους.