Με 2-0 έκλεισε το σκορ στον χθεσινό αγώνα της Σουηδίας εναντίων στην Ελλάδα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου κυπέλλου στην 8η αγωνιστική, πράγμα που δυσκολεύει τα πράγματα για την πρόκριση.

Στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα έδειχνε καλή αφού οι γαλανόλευκοι είχαν 7 τελικές, με 2 δοκάρια χωρίς αποτέλεσμα, αφού δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 2ο λεπτό. Ο Μασούρας πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το σουτ, η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Δύο λεπτά αργότερα η μπάλα βρήκε τα δίχτυα, πάλι από τον Μασούρα, που όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Παυλίδης έκανε την κάθετη για τον Μασούρα που πλάσαρε τον Όλσεν και σκόραρε αλλά ήταν εκτεθειμένος.

Στο 39′ παρουσιάστηκε άλλη μία καλή ευκαιρία για να σημειώσουν το πρώτο γκολ που κατέληξε και αυτή σε δοκάρι. Ο Μασούρας δίνει πάσα στον Παυλίδη όπου πετυχαίνει άλλο ένα δοκάρι με κεφαλιά, ωστόσο οι προσπάθειες συνεχίζονται με τον Μπακασέτα να σουτάρει, ο Όλσεν αποκρούει την μπάλα. Η μπάλα δεν έχει φύγει προκαλώντας πανικό στους αμυντικούς της Σουηδίας, με τον Μπακασέτα να κάνει τελευταία απόπειρα με ψαλιδιά, η μπάλα όμως, καταλήγει έξω.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε αφού οι Σουηδοί μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι. Στο 56ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή. Ο Κουάιζον έκανε το σουτ στα όρια της περιοχής, όμως ο Βλαχοδήμος απέκρουσε. Στο 58′ η Σουηδία κερδίζει πέναλτι, με τον Φόρσμπεργκ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει την μπάλα από την αντίθετη πλευρά του Βλαχοδήμου, όπου σημειώθηκε το πρώτο γκολ του αγώνα. Στο 68′ παίρνει την μπάλα ο Όλσεν κάνει βαθιά μπαλιά, όπου καταλήγει στον Ίσακ και πετυχαίνει το δεύτερο γκολ μετά από τεράστιο λάθος της άμυνας της Ελλάδας.

Η ήττα της Ελλάδας δυσκολεύει αρκετά την κατάσταση για την πρόκρισή της αφού το μοναδικό σενάριο για να περάσει στην επόμενη φάση είναι να πάρει τις δύο επόμενες νίκες με την Ισπανία και το Κόσοβο αντιπάλους, αλλά αναζητά και την ισοπαλία στον αγώνα Ισπανία-Σουηδία.

Οι εντεκάδες:

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Κραφτ, Λίντελεφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον, Όλσον, Φόρσμπεργκ (87′ Μ. Όλσον), Έκνταλ (81′ Καγιούστε), Κλάεσον (82′ Σβάνμπεργκ), Κουάεσον (87′ Γκιόκερες), Ισάκ.

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Γιαννούλης (84′ Λημνιός), Μπουχαλάκης, Σιώπης (71′ Πέλκας), Μπακασέτας, Μασούρας (71′ Τζόλης), Παυλίδης (75′ Δουβίκας).