Με την νίκη στα “χέρια” έφτασε η Εθνική μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου επιτεύχθηκε το 1-1 από τον Μουρίτσι, με την Ελλάδα να πετυχαίνει τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία (Ισπανία και Γεωργία).

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ελαφρώς καλύτεροι από τους φιλοξενούμενους, έχοντας την κατοχή της μπάλας (56%-44%) και σημειώνοντας 3 τελικές φάσεις, σε αντίθεση με την Ελλάδα.

Ωστόσο, η Εθνική Ελλάδος σημείωσε την πρώτη της τελική προσπάθεια με σουτ του Μπουχαλάκη που κατέληξε στον Μιούριτς, ενώ στο 45′, στην δεύτερη απόπειρά της, άνοιξε το σκορ στο 0-1. Ο Δουβίκας, έπειτα από μια φοβερή πάσα του Μπακασέτα, που εξελίχθηκε σε ασίστ, πλάσαρε ιδανικά για το 0-1 δίνοντας προβάδισμα στους “Γαλανόλευκους”.

Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια και στο β’ ημίχρονο διατηρώντας το σκορ στο 0-1, παρόλα αυτά, στις καθυστερήσεις το Κόσοβο πήρε το γκολ που άξιζε βάσει της συνολικής εικόνας του. Στο 93′ ο Μουρίκι εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Βλαχοδήμου  και ισοφάρισε διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Εκεί προσπάθησε να παρέμβει ο Τζαβέλλας, αφού διαμαρτυρήθηκε για επιθετικό φάουλ, χωρίς όμως, αποτέλεσμα.

Οι εντεκάδες:

Κόσοβο: Μούριτς, Χαντεργκιονάι, Αλίτι (78′ Φαζλίι), Ραχμάνι, Βοϊβόντα, Μπέρισα (78′ Λοσάι), Ντρέσεβιτς, Χαλίμι (84′ Μουσλίγια), Ράσιτσα, Μουρίκι, Καστράτι (46′ Μπίτικι).

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας (89′ Κυρ. Παπαδόπουλος), Μπουχαλάκης, Σιώπης, Μπακασέτας, Γιαννούλης, Δουβίκας (63′ Μάνταλος), Παυλίδης (80′ Φούντας).

Η Βαθμολογία του β’ ομίλου:

1. Ισπανία 10 (11-5) – 5 αγ.

2. Σουηδία 9 (6-1) – 3 αγ.

3. Κόσοβο 4 (3-7) – 4 αγ.

4. Ελλάδα 3 (3-3) – 3 αγ.

5. Γεωργία 1 (2-9) – 5 αγ.

Ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί την Τετάρτη 08/09 και ώρα 21:45, ώρα Ελλάδος, απέναντι στην Σουηδία.