Με λίγες ώρες διαφορά, κατάφεραν να περάσουν στα ημιτελικά του Roland Garros, ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον αγώνα ανδρών, και η Μαρία Σάκκαρη στις γυναίκες, κάνοντας την Ελλάδα να παραληρεί.

Την Τρίτη, αργά το βράδυ, ο 22χρονος Στέφανος, κατάφερε να κερδίσει τον Ντανίλ Μεντβέντεφ, στον προημιτελικό αγώνα του Γαλλικού Open, με το σκορ να φτάνει το 3-0 στα σετ (6-3, 7-6, 7-5), στόχο τον οποίο έχει κατακτήσει άλλη 1 φορά στην καριέρα του. Με συγκέντρωση και πολύ υπομονή κατάφερε να αντιμετωπίσει τον Νο 2 παίκτη στον κόσμο, παίρνοντας το “εισιτήριο” για τον ημιτελικό με τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ που θα πραγματοποιηθεί στις 11/06.

Δεν ήταν λίγες οι στιγμές όπου ο Ρώσος παίκτης προσπάθησε να αντικρούσει τις πάσες του Στέφανου στήνοντάς τον στον τοίχο, ωστόσο, από ότι φάνηκε στο σκορ, ήταν καλά προετοιμασμένος για να τον αντιμετωπίσει. Μπήκε δυναμικά στο πρώτο σετ, καταφέρνοντας με άνεση το 6-3, παρόλα αυτά το δεύτερο χαρακτηρίστηκε ως το πιο δύσκολο σετ, αφού ήταν αρκετές οι φορές που ο Μεντβέντεφ προηγούταν ή έφερνε την ισοφάριση. Έπειτα από 2 ώρες και 19 λεπτά, σε μία προσπάθεια του αντιπάλου να αιφνιδιάσει τον Έλληνα παίκτη, έχασε τον έλεγχο “χαρίζοντας” άλλον έναν πόντο στον Τσιτσιπά για να κλείσει το τελευταίο γύρο στα 7-5.

Μία μέρα μετά, 09/06, ήταν η σειρά της Μαρίας Σάκκαρη να αποδείξει τις δικές της ικανότητες πάνω στο τένις, αφού, ακολουθώντας τα βήματα του Στέφανου, κέρδισε και εκείνη το παιχνίδι του προημιτελικού απέναντι στην Ίγκα Σφιόντεκ, φτάνοντας για πρώτη φορά στον ημιτελικό του αγώνα, που θα πραγματοποιηθεί σήμερα, 10/06.

Με την αντίπαλη να έχει 22 προηγούμενες νίκες στο Γαλλικό Open, η Μαρία κατάφερε να φτάσει την νίκη με  2-0 σκορ με 6-4 και στα 2 σετ του αγώνα. Ενώ στην αρχή του πρώτου σετ “έμεινε” πίσω με την αντίπαλη να κάνει το 0-2, δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να υπερισχύσει. Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου σετ, έχοντας ήδη χάσει το πρώτο, η Πολωνή ζήτησε ιατρικό timeout, αφού αντιμετώπιζε πρόβλημα με τον τετρακέφαλό της. Ωστόσο δεν κατάφερε να αλλάξει την απόδοσή της και δέχτηκε την ήττα της από την 25χρονη Μαρία. Σήμερα, 10/06, θα αντιμετωπίσει την Μπαρμπόρα Κρεϊτσίκοβα όπου αγωνίζονται σε πρόκριση  για τον τελικό.

Ο υφυπουργός αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, προχώρησε σε δημοσίευσή στον προσωπικό του λογαριασμό στο twitter, θέλοντας να συγχαρεί τους δύο νέους για την επιτυχία τους.