Ελλάδα-Σουηδία: Το 2-1 στο ΟΑΚΑ.

Με 2-1 στο σκορ κατάφερε να πάρει η Εθνική Ελλάδος την νίκη χθες, 08/09,  απέναντι στην Σουηδία, για την 6η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Χωρίς αμφιβολίες, η Ελλάδα χθες, κατάφερε να κάνει την καλύτερή της εμφάνιση στα προκριματικά για το Παγκόσμιο κύπελλο. Παρότι οι Σουηδοί μπήκαν δυναμικά στον χώρο, αφού μόλις στο 3ο λεπτό είχαν δοκάρι, δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μέχρι το 62′ όπου η Ελλάδα έφτασε στο γκολ, μετά την υπεροχή συνεργασία των Τάσου Μπακασέτα και Τάσου Δουβίκα.

Δύο λεπτά μετά, οι Γαλανόλευκοι έφτασαν πολύ κοντά στο να πετύχουν το 2-0, με τον συνδυασμό του Μπουχαλάκη με τον Ανδρούτσο με τον πρώτο να κάνει την κεφαλιά στην κίνηση και τη μπάλα να περνά μόλις άουτ. Λίγα λεπτά μετά, στο 67′, η Σουηδία χάνει δεύτερη ευκαιρία για γκολ, αφού πετυχαίνει πάλι δοκάρι.

Ωστόσο στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου, η Ελλάδα πήγε το σκορ στο 2-0 με τον Τζόλη να βγάζει ασίστ στον Παυλίδη ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Η Ελλάδα πανηγύριζε, έχοντας πλέον ένα καλό προβάδισμα.

Λίγο αργότερα, οι Σουηδοί κατάφεραν να πετύχουν το πρώτο τους γκολ, στο 80′, μετά από δυνατό σουτ του Φόρσμπεργκ, ο Βλαχοδήμος απέκρουσε ασταθώς και στη συνέχεια ο Κουέισον μετέτρεψε το σκορ σε 2-1, δέκα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Έτσι η Ελλάδα κατάφερε να φτάσει στην 3η θέση του δεύτερου του δεύτερου ομίλου.

Συγκινητική ήταν, δε, και η στιγμή στην αρχή του αγώνα, με την ΕΠΟ να αφιερώνει λίγα λεπτά στην μνήμη του μεγάλου μουσικοσυνθέτη, Μίκη Θεοδωράκη, που έφυγε από την ζωή λίγες μέρες πριν. Συγκεκριμένα, μετά από τους ύμνους των δύο χωρών, οι παίκτες στάθηκαν στην σέντρα ενώ από τα ηχεία του Ολυμπιακού Σταδίου ακουγόταν η μελωδία από τον Χορό του Ζορμπά.